انتخاب زبان :

 • مجامع عموی عادی و فوق العاده شورا مورخ 1398/02/08
  مجامع عموی عادی و فوق العاده شورا مورخ 1398/02/08
 • جلسه دوم ترسیم نقشه راه زیتون
  جلسه دوم ترسیم نقشه راه زیتون
 • جلسه اول ترسیم نقشه راه زیتون
  جلسه اول ترسیم نقشه راه زیتون
 • روز جهانی زیتون در شورای بین المللی 23 نوامبر 2018
  روز جهانی زیتون در شورای بین المللی 23 نوامبر 2018
 • تشکیل فراکسیون زیتون در مجلس شورای اسلامی 13 آذر 1397
  تشکیل فراکسیون زیتون در مجلس شورای اسلامی 13 آذر 1397
 • بررسی وضعیت قیمت گذاری و نظارت بر محصولات کشاورزی
  بررسی وضعیت قیمت گذاری و نظارت بر محصولات کشاورزی" در اتاق ایران با حضور آقای دکتر فلاح
 • نشست هیات مدیره با انجمن زیتون استان سمنان
  نشست هیات مدیره با انجمن زیتون استان سمنان
 • بررسی موانع تجارت با اسپانیا با حضور نایب رئیس شورا آقای صفری پور
  بررسی موانع تجارت با اسپانیا با حضور نایب رئیس شورا آقای صفری پور
 • جلسه بررسی تعرفه زیتون روغنی و روغن زیتون - هتل ماهک منجیل
  جلسه بررسی تعرفه زیتون روغنی و روغن زیتون - هتل ماهک منجیل

اخبار بازار ایران و جهان

برنامه حمایتی دولت اردن برای ساماندهی تولید و توزیع زیتون

1 file3

اردن یکی از تولیدکنندگان بزرگ میوه و روغن زیتون در جهان به شمار می‌رود و دولت این کشور اخیرا به منظور ساماندهی بهتر تولید و توزیع این محصول، اقدام به ممنوعیت صادرات زیتون و فرآورده‌های حاصل از آن کرده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد دلیل اصلی این اقدام دولت، کاهش مشکلات کشاورزان و مصرف‌کنندگان این دانه‌‌روغنی بوده و قرار است با ساماندهی بازارهای محلی، وضعیت تولید و توزیع زیتون در اردن بهبود یابد.

ادامه مطلب...

روز جهانی زیتون در شورای بین المللی (IOC)

F123

مادرید - شب گذشته روز جهانی زیتون در مقر شورای بین المللی زیتون در حضور وزرای کشاورزی اسپانیا لوئیس پلانس، از تونس سمیر تایب ،از مصر عزالدین ابواستیت و بسیاری از مقامات دیپلماتیک معتبر جهان جشن گرفته شد. دبیر اجرایی شورا عبدالطیف قدیرا در پیام خوشامدگویی خود چنین عنوان کرد: حضور شما را در جشن تعهد شورای بین المللی نسبت به بخش زیتون به همراه نمایندگان 5 قاره، خوشامد می گویم . این شورا از زمان تأسیس در سال 1959،  خود را برای تنظیم این بخش مقید دانسته و قصد دارد استانداردهای کلی و استانداردهای کیفیت را در تجارت بین المللی روغن زیتون و روغن های گیاهی و  زیتون های خوراکی تعریف کرده و بسط دهد. ما برای ارتقاء این بخش در تمام زمینه های زنجیره تولید از کشاورز تا مصرف کننده نهایی تلاش می کنیم.

ادامه مطلب...

 

اخبار و اطلاعیه ها

"عدم نظارت بر واردات روغن زيتونهاى خارجى و تشكيل تيم براى واردات كنسرو زيتون! "

"عدم نظارت بر واردات روغن زيتونهاى خارجى و تشكيل تيم براى واردات كنسرو زيتون! "

به گزارش روابط عمومى شوراى ملى زيتون ايران در طی مصاحبه‌ای که با آقای مهدی عباسی-رياست شورا- انجام شد، وی اظهار نمودند:

پيرو چندين جلسه و مکاتبات با ارگانهاى دولتى مختلف و هم چنین تذكرهای رسانه‌اى بویژه با سازمان استاندارد و عدم توجه دستگاه‌هاى مربوطه، منجر به آن شده است که قدرت رقابت پذيرى در توليدات روغن زيتون كاهش پيدا كند؛ بطوریكه روغن پوميس بنام روغن بكر (Virgin) وارد كشور شده و یا اینکه در داخل كشور روغن هاى تقلبى در ملاعام به فروش برسند.

وی با بیان اینکه عوامل فوق به طور مستقيم توليد كننده را از توليد روغن منصرف مى كند و باعث شده است که توليد كنندگان بر خلاف ميل باطنى و استاندارد جهانى به توليد كنسرو زيتون روی بیاورند -درحالیکه توليد كنسرو زيتون جزو اولويت‌های جمهورى اسلامى ايران و دنيا نيست- بهره‌برداران چاره‌اى به جز توليدكنسرو زيتون براى بقاى اين صنعت ندارند.

در ادامه این بحث مطرح شد که اخيرا عده‌اى با هدف كاهش قيمت كنسرو زيتون اقدام به مطرح كردن ارزش غذایی موجود در زیتون و روغن زیتون و بدنبال آن واردات كنسرو زيتون تولیدی سال ٢٠١٩ از كشورهاى تركيه، اسپانيا و يونان کرده‌اند که تاریخ مصرف آن‌ها منقضی شده است.

وی با اشاره به این معضل پیش رو شرح داد:

بهره‌برداران داخلى از جمله باغداران زيتون، توليد روغن زيتون را انجام می‌دهند و واردكنندگان نیز خودشان می‌دانند با كارهایی که در محوریت و با موضوعیت روغن زيتون انجام داده‌اند، عملا امكان توليد روغن زیتون وجود ندارد اما با این حال واردکنندگان به طور كامل بخش روغن زيتون را برای صنایع داخلی ناامن كرده و باعث شده‌اند كه توليد روغن در كشور به عدد زير 4 هزار تن برسد که با این حساب شاهد کاهش 300 درصدی حجم تولید در مقايسه با سال 98 هستیم.

مطالب مطرح شده در مصاحبه بدین معناست که در دو سال آينده این میزان تولید به عددی نزديك به صفر خواهد رسید و تنها بخشی كه بهره‌برداران به آن پناه برده‌اند توليدكنسرو زيتون است.

رياست شوراى ملى زيتون ايران بعنوان نماينده‌ی بخش خصوصى زيتون در كشور جهت آگاه سازى در راستای این موضوع مطرح نمودند:

همه مديران تصميم‌گیر در این حوزه و ارگان‌های مربوطه بايد به این موضوع توجه داشته باشند که <افرادى هستند كه خود را به نام توليدكننده، خير و كارآفرين خاص معرفی می‌كنند تا اين واردات صورت بگيرد، مدير خوب كسى است که با مدیریت و اتخاذ تصمیمات درست در راستای اعتلا بخشیدن به جایگاه خود در میان آدمیان و ایزد منان باشد.>

هرچند در سال های اخیر در بحث هاى مهمی به خصوص در حیطه‌ی استاندارد و نظارت در واردات روغن زیتون توجهى به موارد كارشناسى ذکر شده توسط شوراى ملى زيتون ايران نداشته‌اند، واردات كنسرو زيتون فقط به صلاح اصطلاح كارافرينان خاص است كه امروزه فعالين صنعت زيتون به خوبى آنها را شناخته‌اند.

در نتیجه‌ی تمام مشکلات پیش روی این صنعت، این نکته حائز اهمیت است که اندکی تعامل میان مديران تصميم‌گير و روساى تشكل هاى فراگير مى‌تواند این معضل تهدید کننده‌ی صنایع داخلی و عواقب ناشی از آن را به نحو احسن برطرف کند.

و در نهايت شورای ملی زیتون ایران با تمام قوا مراتب همكارى خود را با دستگاه‌های نظارتی و تصمیم‌گیر مربوطه اعلام می‌دارد و نیز با هدف پيشگيرى نامه‌هایی را به صورت محرمانه براى افراد موافقت كننده و صادره كننده مجوز واردات كنسرو زيتون ارسال خواهد كرد.

آدرس: تهران خیابان مفتح جنوبی نرسیده به مجموعه ورزشی شهید شیرودی کوچه افشار پلاک 8 

تلفن:  8-02188381337   فکس: 02188381339 

img 339206images     opened email envelope 318 44146  telegram